امروزمهر 6, 1400

نکات مهم در خرید قهوه ساز موکاپات (Moka pot) و 21 دستگاه موکا پات پرفروش

موکاپات - (Moka pot)

موکاپات چیست؟ موکاپات (Moka pot) یک دستگاه قهوه ساز روی گاز است. یک ایتالیایی خوش ذوق، این قهوه ساز شگفت انگیز را در دهه ۴۰ ساخته است. با استفاده از دستگاه موکا پات می‌توان قهوه اسپرسو با کیفیت و خوش طعم تهیه کرد. با این حال بسیاری از افراد معتقدند که طعم قهوه اسپرسوای که با دستگاه اسپرسوساز خانگی تهیه می‌شود، با قهوه‌ای که در موکاپات دم می‌شود متفاوت است. اما بسیاری از افراد نیز از نوشیدن قهوه‌ای که در بهترین نوع موکاپات تهیه می‌شود، لذت می‌برند.

در این مطلب از لیست ابزار قصد داریم لیستی از بهترین موکاپات و چند فاکتور مهم برای خرید آن را در اختیار شما قرار دهیم. اگر به نوشیدن قهوه علاقه دارید و به دنبال دستگاهی مناسب برای دم کردن قهوه خوش طعم و عطر هستید مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

21 مدل از بهترین موکاپات موجود در بازار

قهوه ساز بیالتی مدل موکا اکسپرس

مشخصات محصول

 • ابعاد: 12x9x18 سانتی‌متر
 • گنجایش: 0.12 لیتر
 • جنس بدنه: فلز
 • جنس دسته: باکالیت

قهوه جوش موکاپات مدل2 Cup

مشخصات محصول

 • ابعاد: 16*12*9 سانتی متر
 • گنجایش: 0.3 لیتر
 • جنس بدنه: آلومینیوم
 • جنس دسته: عایق

اسپرسو ساز موکاپات

مشخصات محصول

 • ابعاد: 8*8*16 سانتی متر
 • گنجایش: 0.2 لیتر
 • جنس بدنه: استیل
 • جنس دسته: عایق

قهوه ساز موکاپات پرلو

مشخصات محصول

 • ابعاد: 190×100×130 میلی متر
 • گنجایش: 6 فنجان
 • جنس بدنه: آلومینیوم
 • جنس دسته: عایق

موکاپات اسپرسو ساز دستی مدل 3 Cup

مشخصات محصول

 • ابعاد: 11*9*14 سانتی متر
 • گنجایش: 2 فنجان
 • جنس بدنه: استیل
 • جنس دسته: باکالیت

قهوه جوش موکا پات مدل Cof-2Cup

مشخصات محصول

 • ابعاد: 13.5x8x14.5 سانتی متر
 • گنجایش:  0.2 لیتر
 • جنس بدنه: آلومینیوم
 • جنس دسته: فلزی

مشخصات محصول

 • ابعاد: 11x6x16 سانتی متر
 • گنجایش: 0.360 لیتر
 • جنس بدنه: استیل
 • جنس دسته: عایق

موکاپات قهوه جوش موکا

مشخصات محصول

 • ابعاد: 9*15*15 سانتی متر
 • گنجایش: 0.2 لیتر
 • جنس بدنه: آلومینیوم
 • جنس دسته: عایق

قهوه جوش رومکس مدل MZ 6 Cups

مشخصات محصول

 • ابعاد: 10 × 10 × 18 سانتی متر
 • گنجایش: 12 فنجان
 • جنس بدنه: آلومینیوم
 • جنس دسته: عایق

موکاپات بیالتی مدل موسا 4

موکاپات بیالتی مدل موکا اکسپرس

قهوه ساز بیالتی مدل ونوس 2Cups S

قهوه ساز بیالتی مدل رینبو 1Cup کد 5041

موکاپات رومانتیک هوم مدل KH3

موکاپات موکا مدل Q37

موکاپات جنوا مدل KPST6

قهوه جوش بیالتی مدل موکا کد S2019

قهوه جوش بیالیتی مدل موکا کد001

قهوه ساز جنوا مدل AQ 2 Cups

قهوه ساز مدل موکل کد Inx

موکاپات برقی رومانتیک هوم


ساختار اولیه موکاپات

دستگاه موکا

بدنه این وسیله معمولا از جنس آلومینیوم یا استیل ضد زنگ است که مقاومت بالایی در برابر گرمای اجاق گاز و همچنین زنگ زدگی  دارد. در قسمت پایینی دستگاه یک مخزن آب وجود دارد. دقیقا در بالای مخزن آب یک توری برای ریختن قهوه تعبیه شده است.

توری سوراخ‌های ریزی دارد که اجازه عبور دانه‌های قهوه را نمی‌دهد. بخار آب از توری عبور کرده و عصاره قهوه را استخراج می‌کند. در قسمت بالای توری، فیلتر قهوه قرار گرفته است. این فیلتر عصاره قهوه را با استفاده از فشار و از طریق یک قیف خارج کرده و درون مخزن موکاپات می‌ریزد.

طرز تهیه قهوه با قهوه جوش موکا پات

نحوه دم شدن قهوه با قهوه جوش موکاپات: از آنجایی که آب در یک فضای بسته گرم شده و جوش می‌آید، فشار زیادی در مخزن تولید می‌شود. این فشار زیاد بخار آب را از دانه‌های قهوه عبور داده و باعث دم شدن قهوه می‌شود. فشار آب، قهوه را از طریق قیف به سمت بالا هدایت می‌‌کند. هنگامی که قهوه وارد فضای بالای موکاپات می‌شود دیگر تحت فشار نیست و آماده نوشیدن است.

این روش (دم کردن تحت فشار) قهوه‌ای با کیفیت عالی و نسبتا قوی تولید می‌کند. اثر آن تقریبا دو برابر قهوه معمولی است.  تهیه قهوه در موکاپات با نسبت قهوه به آب 1: 7 تولید می‌شود. به طور معمول قهوه با نسبت 1:16 درست می‌شود. قهوه تهیه شده با این دستگاه قطعا از قهوه دم شده با فرنچ پرس غلیظ‌تر خواهد بود.

نقاط قوت و مشکلات موکاپات

این دستگاه، برای تهیه یک قهوه غنی و با کیفیت بسیار مناسب است. جنس بدنه از آلومینیوم یا استیل ضد زنگ بوده که دوام و مقاومت بالایی در برابر حرارت و زنگ زدگی دارد. تمیز کردن آن راحت و بی دردسر است.

این محصولات همگی دارای یک سوپاپ اطمینان هستند که در صورت ایجاد فشار زیاد آزاد شده و فشار را تخلیه می‌کند. به راحتی می‌توان از آن‌ها روی اجاق گاز استفاده کرد.

ساختار ساده و شیک و قیمت ارزان و مقرون به صرفه دارند. می‌توان گفت تنها نقطه ضعف موکاپات این است که در صورت کمی بی دقتی قهوه تلخ و بد طعم می‌شود.

فاکتورهای مهم برای خرید بهترین موکاپات

قهوه ساز روگازی

ابعاد و اندازه موکاپات

این فاکتور کاملا به نیاز شما بستگی دارد. در صورتی که زیاد سفر می‌کنید دستگاهی کوچک خریداری کنید که حمل آن آسان باشد. اما اگر دوست دارید تعداد زیادی فنجان قهوه در مدت زمان کوتاه آماده کنید به سراغ دستگاه‌های بزرگتر بروید.

کشور سازنده موکاپات

توجه به این فاکتور ضروری نیست اما مهم است. هرچه کیفیت موکاپات مورد نظر شما بیشتر باشد طبیعتا قهوه با کیفیت‌تری برای شما دم می‌کند.

نوع اجاق گاز

به طور کلی چند نوع اجاق گاز در خانه‌ها وجود دارد. گازی، برقی و القایی. اکثر محصولات موجود در بازار با انواع اجاق گازها سازگار هستند. البته ممکن است برای استفاده بر روی اجاق‌های برقی و القایی محدودیت‌هایی وجود داشته باشد اما همه آن‌ها با اجاق‌های گازی سازگار هستند.

آماده سازی قبل از دم کردن قهوه

انتخاب قهوه تازه

همانطور که می‌دانید دانه‌های قهوه طعم و عطر بهتری دارند. عطر و طعم قهوه‌ برشته شده بعد از 2 هفته و قهوه آسیاب شده بعد از 30 دقیقه به طور کامل از بین می‌رود. بهتر است قهوه تازه برشته شده خریداری کرده و قبل از دم کردن آن را آسیاب کنید. این تنها راه برای نوشیدن قهوه تازه و خوش طعم و عطر است.

اندازه موکاپات را دقیق انتخاب کنید

موکاپات اندازه و ابعاد مختلف دارد. برای مثال اگر قصد نوشیدن تنها یک فنجان قهوه را دارید باید از محصولاتی که فقط یک فنجان آماده می‌کنند، استفاده کنید. فراموش نکنید نمی‌توانید موکاپات را نصفه پر کنید.

مثلا اگر موکاپات بزرگی داشته باشید که 6 فنجان قهوه برای شما آماده می‌کند نمی‌توانید برای تهیه 3 فنجان قهوه از آن استفاده کنید. این دستگاه تنها زمانی به درستی کار می‌کند که به طور کامل و مناسب پر شده باشد.

بهتر است اندازه دانه‌های قهوه متوسط تا ریز باشد. از دانه‌های قهوه درشت برای دم کردن قهوه در موکاپات استفاده نکنید چرا که ممکن است توری را مسدود و فشار زیاد و خطرناک ایجاد کند.

از آب خوش طعم استفاده کنید

99 درصد حجم قهوه آب است. بنابراین بهتر است برای دم کردن قهوه در موکاپات از آب‌های معدنی خوش طعم استفاده کنید. هر چه آب خوش طعم‌تر باشد، قهوه نیز طعم بهتری خواهد داشت.

قبل از دم کردن قهوه آب را گرم کنید

برای کاهش زمان دم شدن قهوه در موکاپات قبل از شروع کار آب را گرم کنید. با این کار دیگر لازم نیست دستگاه شما به مدت طولانی روی اجاق گاز باشد. این امر از پخته شدن قهوه نیز جلوگیری می‌کند. پخته شدن دانه قهوه یکی از مواردی است که باعث از بین رفتن طعم خوب آن می‌شود.

طرز تهیه قهوه اسپرسو با قوری موکا

روش دم کردن قهوه

 1. برای شروع با استفاده از آسیاب قهوه به اندازه کافی قهوه آسیاب کنید و آن را درون مخزن مخصوص قهوه بریزید. همانطور که در بالا نیز گفتیم مقدار قهوه باید کافی باشد تا مخزن موکاپات به طور کامل پر شود.
 2. سپس مخزن آب را با آب در حال جوش به طور کامل (تا نزدیکی دریچه) پر کنید. دریچه را نپوشانید چرا که در شرایط تحت فشار به خوبی کار نمی‌کند.
 3. بهتر است ابتدا یک حوله را درون فریزر قرار دهید تا خنک شود.
 4. قطعات دستگاه موکاپات را به یکدیگر متصل کنید. دقت کنید که هنگام این کار دانه‌های قهوه در نقاطی که به هم متصل می‌شوند، نباشند. چرا که دانه قهوه از اتصال درست قطعات جلوگیری کرده و کیفیت و طعم قهوه دم شده را پایین می‌آورد.
 5. دستگاه را روی اجاق گاز و روی شعله متوسط قرار دهید. بهتر است موکاپات به گونه‌ای روی گاز قرار بگیرد که به دسته آن آسیبی وارد نشود.
 6. حدود 5 تا 10 دقیقه طول می‌کشد که دم کردن قهوه شروع شود. در صورتی که بعد از 10 دقیقه اتفاق خاصی نیفتاد، شعله گاز را کمی زیاد کنید.
 7. در نهایت قهوه باید وارد محفظه تعبیه شده فوقانی بریزد. این امر نشان دهنده ایجاد فشار و دم شدن قهوه است. در صورتی که آب با فشار بیرون می‌ریزد یعنی گرما زیاد است پس بهتر است شعله گاز را کم کنید.
 8. هنگامی که حدود 80 درصد قهوه وارد محفظه شد، موکاپات را از روی شعله برداشته و روی حوله‌ سرد قرار دهید. خنک کردن دستگاه از تلخ شدن نوشیدنی شما جلوگیری می‌کند.

نحوه تمیز کردن موکاپات

تمیز کردن موکاپات بسیار آسان است. اما برای تمیز کردن این دستگاه لازم است که به چند نکته مهم توجه کنید تا دستگاه دوام بالایی داشته باشد. در صورتی که به خوبی از دستگاه خود نگهداری کنید می‌توانید به مدت طولانی با آن قهوه دم کنید.

بعد از این که دستگاه خنک شد، قطعات آن را از هم جدا کرده و آب و دانه‌های باقی مانده در آن را به طور کامل تخلیه کنید. دستگاه را به طور کامل زیر آب بشویید. با استفاده از انگشتان خود قهوه‌هایی که گیر کرده‌اند به طور کامل خالی کنید. قطعات را خشک کنید.

سوالات متداول در مورد موکاپات

moka pot

بهترین قهوه برای استفاده در موکاپات کدام است؟

هنگامی که قصد دارید در خانه قهوه دم کنید، از دانه‌های قهوه تازه استفاده کنید چرا که طعم و عطر بهتری دارند. قهوه سیاه برشته شده بهترین نوع برای استفاده در موکاپات است.

موکاپات چیست؟

موکاپات (Moka pot) یک دستگاه ساده و کاربردی برای دم کردن قهوه و اسپرسو است. این دستگاه برای دم کردن قوه از روش گذراندن بخار آب از بین قهوه استفاده می‌کند.

آیا قهوه موکا به اندازه اسپرسو قوی است؟

قهوه دم شدن موکا ، معمولا ۲ تا ۳ برابر از قهوه دستگاه های قطره ای غلیظ‌تر است. هنگام کار با این دستگاه اگر دقت نکنید، خیلی راحت قهوه شما بیش از اندازه تلخ می‌شود.

قهوه موکاپات یا فرنچ پرس؟

قطعا قهوه قوری موکا غلیظ‌تر و قوی تر است.

جمع بندی

موکاپات (Moka pot) یک وسیله عالی برای دم کردن قهوه است. با داشتن این دستگاه می‌توانید قهوه‌ای با کیفیت و خوش طعم و عطر تهیه کنید. البته که برای آماده کردن قهوه با کیفیت لازم است از دانه‌های برشته قهوه استفاده کنید. فراموش نکنید که نوع قهوه اهمیت زیادی دارد.

در این مطلب از لیست ابزار، لیست بهترین موکاپات و چند نکته مهم برای تهیه قهوه با استفاده از موکا پات ارائه کرده‌ایم. امیدواریم با مطالعه این مطلب بتوانید محصولی کاربردی برای خانه و آشپزخانه خود تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای خرید قهوه ساز خانگی، لیستی از بهترین قهوه ساز های خانگی معرفی شده در این وب سایت را مشاهده کنید.

دیدگاه و نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.